księga gości kloci jenga
31 lipca 2020

Czym kierować się przy wyborze orkiestry weselnej? Ile kosztuje wynajem zespołu?

Wesele to jeden z najpiękniejszych dni w życiu – dlatego warto w odpowiedni sposób go celebrować. Grunt to wspaniała zabawa, a ta jest możliwa tylko przy dobrej muzyce. Dlatego też tak wielu z nas decyduje się na zespół weselny, który gra na żywo i który jest w stanie stworzyć wyjątkową atmosferę wydarzenia. Jak znaleźć najlepszą kapelę weselną i ile to kosztuje? Sprawdźmy!

Zespół weselny – jak znaleźć ten najlepszy?

Podstawowym problemem podczas wyboru kapeli weselnej są oczywiście finanse. Nie ukrywajmy – organizacja wydarzenia dla kilkudziesięciu czy nawet kilkuset osób sporo kosztuje, dlatego też większość z nas poszukuje możliwości cięcia kosztów. Czy można je znaleźć, jeśli chodzi o orkiestry weselne? Jak najbardziej! Możemy bowiem postawić na zespół, w którego składzie jest np. 3, a nie 6 czy 7 osób albo wybrać mniej doświadczonych muzyków, którzy wciąż reprezentują odpowiedni poziom. W takim przypadku możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Czy jednak będzie miało to przełożenie na jakość muzyki? Może, ale nie musi – w zależności od tego, jak bardzo zaangażujemy się w poszukiwania. W każdym mieście usługi tego typu świadczy wiele zespołów weselnych, dlatego też warto odwiedzić strony internetowe co najmniej kilku, a następnie dokładnie zapoznać się z ofertą. Na co zwrócić uwagę?

Umiejętności

To oczywiście podstawa, jeżeli chcemy cieszyć się muzyką wysokiej jakości, która poderwie wszystkich gości do tańca. Jak je zweryfikować? Przede wszystkim odtwarzając nagrania, zamieszczone przez zespół na stronie czy YouTube. Być może kapela weselna udostępnia swoje występy na żywo? To bardzo duży plus i jednocześnie szansa dla nas na odpowiednią weryfikację zdolności, kreatywności, a także charyzmy zespołu.

Repertuar

Wesele to nie tylko disco, ale i wiele innych gatunków muzyki – wybór stylu uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym, co gra orkiestra weselna i jaki zestaw utworów będzie w stanie nam zaproponować.

Atrakcje

Kapela weselna odpowiada nie tylko za muzykę, ale również otoczkę i zabawy, które mają miejsce w dalszej części tego wyjątkowego dnia. Warto sprawdzić, co zapewnia dany zespół i czy zestaw atrakcji będzie dostosowany do różnych potrzeb gości – a także czy będzie w stanie zachęcić do wspólnej zabawy nawet tych najbardziej nieśmiałych uczestników wesela.

Ile kosztuje kapela weselna?

Wiele zależy od wspomnianej już liczy osób, tworzących zespół weselny, a także lokalizacji czy doświadczenia i renomy. Dla przykładu, kapele 3-4 osobowe kosztują około 3-5 tysięcy za występ, natomiast te składające się z 6-7 osób nawet powyżej 10 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że mniej zapłacimy za orkiestrę weselną w małej miejscowości, a więcej np. w Warszawie czy Krakowie.

Alternatywą jest zatrudnienie DJ-a weselnego, który odtworzy różne gatunki muzyki ze swoich specjalistycznych urządzeń, a także będzie pełnić rolę wodzireja. Tutaj koszt usługi może wynosić nawet 2-3 tysiące złotych, dlatego też jest to znakomita opcja dla osób o ograniczonym budżecie.