Praga
15 grudnia 2022

Diament czy brylant – z jakim kamieniem wybrać pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy – lepszy z brylantem czy z diamentem?

W salonach jubilerskich na mężczyzn planujących oświadczyny czeka szeroka gama pierścionków zaręczynowych. Wśród nich prym wiodą pierścionki z diamentami i brylantami, które uznawane są za najlepszy wybór na tę wyjątkową okoliczność.

Czym dokładnie różnią się między sobą takie pierścionki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest diament, a czym brylant.

Czym jest diament?

Diamentem nazywa się bardzo rzadki minerał. Jego łacińskie określenie „diamentum”, które tłumaczone jest jako „niezniszczalny” albo „niepokonany”, nawiązuje do jego twardości.

Diamenty tak naprawdę składają się z atomów węgla. Do ich tworzenia dochodzi na skutek wysokiej temperatury i ciśnienia wewnątrz ziemi. Wydobyty z niej diament ma formę nieregularnego, matowego kryształu o dyskretnym połysku.

Czym jest brylant?

Z kolei brylantem określa się rodzaj diamentu, który ma szlif brylantowy, nazywany też szlifem okrągłym. Dzięki niemu możliwe jest wydobycie olśniewającego blasku tego klejnotu, dlatego uznawany jest on za najwyższe osiągnięcie mistrzów jubilerstwa.

Szlif ten charakteryzuje się stożkowatym kształtem. Powinien mieć on minimum 57 faset, czyli skośnych cięć oraz okrągłą rondystę, czyli pas rozgraniczający górną i dolną część kamienia. Z góry powinien zawierać minimum 32 fasetki i taflę, a poniżej 24 fasetki.

W języku potocznym brylantem określa się jednak każdy oszlifowany diament, nie tylko ten, który ma szlif brylantowy.

Wyróżnia się zatem diamenty o szlifach:

 • Łezka, inaczej nazywana gruszką,
 • Owal,
 • Serce,
 • Markiza,
 • Poduszka,
 • Szlif szmaragdowy, 
 • Asscher,
 • Princessa,
 • Trilliant – trójkąt.

Diament czy brylant – który kamień jest droższy?

Zasadniczo najdroższe są brylanty, gdy za diament uznajemy nieoszlifowany kamień. Natomiast jeśli pod pojęciem brylantu rozumiemy wszystkie typy oszlifowanych diamentów, wówczas cena kamienia i samej biżuterii będzie zależała głównie od zasady 4C.

Zasada 4C odnosi się do poniższych cech:

 • Carat – masa kamienia. Jeden większy brylant będzie droższy od dwóch mniejszych, które mają taką samą liczbę karatów,
 • Colour – kolorystyka brylantu. Może być on przejrzysty, żółtawy, ale też czarny,
 • Clarity – czystość kamienia, która odnosi się do jego skaz, inkluzji. Im jest ich mniej, tym jest on droższy,
 • Cut – szlif kamienia. Jest to jakość oszlifowania go przez szlifierza.

Często zastanawiamy się, jaki kamień wybrać do pierścionka zaręczynowego (https://auroria.pl/kategoria/pierscionki-zareczynowe) – brylant czy diament? Warto wiedzieć, że główna różnica między nimi dotyczy szlifu. Brylant to nic innego jak diament o szlifie brylantowym, natomiast diamentami określa się kamienie o innych rodzajach szlifów. W praktyce jednak, terminy te są często używane zamiennie, a brylanty to także kamienie o innych typach szlifów, nie tylko brylantowym.

Kupując pierścionek zaręczynowy dla wybranki, warto więc kierować się jej gustem, a nie samą nazwą kamienia. Klasycznym wyborem będzie pierścionek zaręczynowy z brylantem – o efektownym szlifie brylantowym. Gdy jednak ukochana lubi nietypową i niebanalną biżuterię, możesz dla niej wybrać pierścionek zaręczynowy z diamentem o innym szlifie, na przykład w kształcie serca.

zrodlo zdjecia: pexels