suknia ślubna
19 maja 2016

Jakie są ceny sukien ślubnych?

Przed przyszłą Panną Młodą stoi bardzo trudny wybór – zakup sukni ślubnej. Nie da się zaprzeczyć, że cena odgrywa bardzo znaczącą rolę. W artykule opisane zostaną ceny zakupu sukni. Należy jednak rozważyć kilka przypadków.

  1. Zakup sukni ślubnej w salonie.
  2. Zlecenie krawcowej uszycia sukni ślubnej.
  3. Wypożyczenie sukni ślubnej.
  4. Zakup używanej sukni ślubnej.

Zakup sukni w salonie

Jednym z pierwszych miejsc, jakie odwiedza przyszła Panna Młoda, jest salon sukien ślubnych. Należy powiedzieć, że jest to jedna z najdroższych opcji. Ceny wahają się pomiędzy 1500 – 10000 złoty. Oczywiście należy tutaj dodać, że suknie od znanych projektantów są o wiele droższe. Górna granica jest w zasadzie nie do określenia. Należy jeszcze dodać kilka słów na temat wyprzedaży. Pod koniec sezony suknie przecenione są nawet  o 50%. To świetna okazja do zakupów. Bardzo ważny jest fakt, że w przypadku zakupu sukni z salonu ewentualne poprawki krawieckie są ujęte w cenie podstawowej.

Suknia szyta przez krawcową

To również jest dobre rozwiązanie. Wystarczy wybrać model i zlecić krawcowej uszycie sukienki. Łączny koszt nie powinien być większy od 2000 złoty. Jednak cena zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim od rodzaju materiału, fasonu. Jeśli będzie to suknia wykonana z naturalnego jedwabiu to jej cena może oscylować w granicach 10000 złoty. Jednak szycie sukienki u krawcowej ma jeszcze jedną zaletę. Przede wszystkim chodzi o uszycie sukien, które są podobne, a wręcz identyczne jak te od znanych projektantów. Nie każdego jest stać na zakup oryginalnych modeli, a ten sposób można niejako podarować sobie odrobinę luksusu. Oczywiście szyjąc suknie ślubną u krawcowej nie trzeba martwić się o późniejsze poprawki. Jednak zakres podstawowej ceny zależy od indywidualnych ustaleń przyszłej Panny Młodej i krawcowej.

suknia ślubna

Suknia z wypożyczalni

Koszt wypożyczenia sukni ślubnej waha się w przedziale 200-500 złoty. Do wyboru jest naprawdę wiele różnych modeli. Niestety większość z nich to końcówki serii poprzednich kolekcji, od dawna nie modne. Oczywiście i w wypożyczalni można znaleźć różne perełki. Przy wypożyczeniu sukni z wypożyczalni należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim chodzi o to, że przed oddaniem sukni do wypożyczalni trzeba będzie ją uprać. To koszt w granicach 100 złoty. Należy również pamiętać o tym, że jeśli suknia się zniszczy (a to się często zdarza) to trzeba będzie pokryć koszty naprawy. W związku z tym może okazać się, łączny koszt wypożyczenia sukni ślubnej wyniesie ponad 1000 złoty.

Zakup sukni używanej

Nie da się zaprzeczyć, że koszt zakupu używanej sukni ślubnej mieście się w granicach 300-1000 złoty. Należy zwrócić uwagę na fakt, że suknia była założona tylko raz, może dwa. Zakup sukni używanej może być bardzo dobrym wyborem. Oczywiście do podstawowej ceny należy doliczyć ewentualny koszt prania czy poprawek krawieckich. Jednak warto jest pamiętać o tym, że suknia staje się naszą własnością. Podczas ślubu nie trzeba będzie uważać, martwić się, że może ulec zniszczeniu. Ponadto taką suknię można później sprzedać. Jeśli przyszła Panna Młoda nie chce wydawać ponad 1000 złoty na zakup sukni to powinna zastanowić się właśnie  nad używaną suknią. Oczywiście alternatywą również jest wypożyczalnia. Należy przeanalizować, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Zdjęcia: pixabay.com