dj na wesel
19 maja 2016

Najlepszy DJ na wesele

DJ na wesele?

Odpowiednia muzyka na weselu jest bardzo ważna. Jeszcze do niedawna Pary Młode wybierały pomiędzy różnymi zespołami. Teraz dodatkowo muszą przemyśleć, czy wolą zespół, czy DJ. Wyróżnić można wiele wad i zalet każdego z rozwiązań. Jednak nie da się zaprzeczyć, że DJ weselny jest coraz bardziej popularny. Na ten fakt wpływa kilka rzeczy. Jak wybrać najlepszego muzyka? Poniżej kilka cennych rad.

  1. Kim jest DJ?
  2. Rodzaj granej muzyki.
  3. Jaki jest dobry DJ?
  4. 2w1, czyli DJ – wodzirej.
  5. Różnica między zespołem, a DJ.

Kim jest DJ?

Przede wszystkim DJ to artysta. Należy jednak odróżnić DJ weselnego od klubowego. Głównie chodzi o rodzaj granej muzyki, sposób zabawiania gości. Ważne jest, aby posiadał szeroką wiedzę na temat muzyki. Często zdarza się, że DJ zostają osoby, które ukończyły szkołę muzyczną lub po prostu są pasjonatami muzyki. Jednak nie da się zaprzeczyć, że trudno jest znaleźć dobrego DJ. W Internecie można znaleźć wiele ofert amatorów. W końcu nie o taki wybór chodzi. Na co należy zwrócić uwagę?

Rodzaj granej muzyki

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że DJ posiada bardzo bogaty repertuar. O wiele większy od zespołu muzycznego. Bardzo ważne jest, aby odpowiedniej wcześniej porozumieć się, co do rodzaju granej muzyki. Jest to dość skomplikowana kwestia. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim chodzi o gości. Należy dobierać muzykę tak, aby wszyscy mogli się przy niej bawić. Szczególnie chodzi tutaj unikanie bardzo specyficznych gatunków, jakimi są techno oraz hip hop. Lepiej jest zdecydować się na bardziej znane utwory. Ważne, aby w pewnym sensie mieszać różne style. Przede wszystkim chodzi o to, aby przez całe wesele nie była grana wyłącznie muzyka disco polo czy polo. Powinny być zagrane również takie gatunki jak jazz czy rock. Tylko wtedy można mieć pewność, że goście będą się dobrze bawić. Tutaj należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przyszli małżonkowie powinni odpowiednio wcześniej ustalić z DJ, jaka muzyka będzie grana. Nie wolno jest pozostawiać tej kwestii wyłącznie DJ-owi. Oczywiście można dowiedzieć się, jak jest jego zdanie, czy ma jakieś pomysły. Jednak ostateczną decyzję trzeba podjąć samemu.

Jaki jest dobry DJ?

Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć. Przede wszystkim musi umieć słuchać. DJ nie może narzucać narzeczonym swoich rozwiązań. Powinien przede wszystkim kierować się wolą narzeczonych. To bardzo ważne. Ponadto DJ musi lubić to, co robi. Nie musi mieć ukończonej szkoły muzycznej. Czasami wystarczy, że będzie miał słuch muzyczny. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na sprzęt, jakim dysponuje. Profesjonalny DJ będzie posiadał odpowiednie konsole czy nagłośnienie. Nie może pracować wyłącznie na laptopie. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na tą kwestię. Ponadto warto jest dowiedzieć się, czy DJ posiada wytwornicę dymu, odpowiednie oświetlenie.

dj na wesel

2w1, czyli DJ – wodzirej

Nie każdy DJ musi być również wodzirejem. W takim przypadku konieczne jest znalezienie drugiej osoby, która zajmie się zabawianiem gości. Jednak wcześniej należy porozmawiać z DJ. Być może zna osobę, z którą już wcześniej współpracował. Na rynku spotkać można również dwuosobowe zespoły, gdzie DJ odpowiada za muzykę, a wodzirej za zabawę. To świetne rozwiązanie. Ponadto można mieć pewność, że współpraca będzie udana. Wyróżnić można również DJ, którzy są wodzirejami. Jednak trudno jest znaleźć taką osobę.

Różnica między zespołem i DJ

Wyróżnić można kilka zasadniczych różnic między DJ i zespołem muzycznym. Przede wszystkim chodzi o cenę. Za DJ trzeba będzie zapłacić od 500 złoty do 5000 złoty. Natomiast jeśli chodzi o zespół to koszt będzie dużo wyższy. Ceny zaczynają się od 3000 złoty i kończą w granicach 7000 złoty. Należy również zwrócić uwagę na repertuar. Nie da się zaprzeczyć, że zespół jest w tym zakresie dość ograniczony. Najczęściej całkowity repertuar obejmuje 100-200 piosenek. Natomiast DJ może zagrać o wiele więcej utworów. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Chodzi tutaj o fakt, że zespół zazwyczaj gra muzykę na żywo, a DJ jedynie ją odtwarza. Z pewnością ta kwestia przemawia za zespołem. Ponadto muzycy mogą grać praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy, że zabiorą swoje instrumenty. Zupełnie inaczej jest w przypadku DJ. Z pewnością jego przemieszczanie się jest kwestią o wiele bardziej skomplikowaną. Na koniec kilka słów na temat aspektu praktycznego. Bez względu na to, czy weselu będzie zespół czy DJ to i tak należy zadbać o przygotowanie miejsca na odpoczynek oraz jedzenia. W przypadku zespołu, który liczy 6 lub więcej osób to łączny koszt będzie dość spory. Natomiast DJ będzie grał sam lub razem z wodzirejem, a zapewnienie miejsca dla jednej czy dwóch osób nie będzie aż tak drogie.

 Zdjęcia: pixabay.com