Rzym
24 listopada 2021

Organizacja wesela? O czym należy pamiętać?

Ślub oraz wesele to dzień, w którym wszystko powinno być idealne. Wiele par planuje to podniosłe wydarzenie swojego życia z dużym wyprzedzeniem, dbając o każdy szczegół. Ci, którzy mają to już za sobą wiedzą, jak wiele rzeczy jest do przygotowania i z jak dużym przedsięwzięciem muszą się zmierzyć. Zatem od czego zacząć?

Na kiedy ustalić termin ceremonii?

Kiedy zorganizować przyjęcie weselne to pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić. Od lat dużą popularnością cieszą się letnie miesiące, a okres od maja do września to czas, w którym o termin niezwykle trudno. Zdarza się, że aby zorganizować wesele w wymarzonej sali para młoda dokonuje rezerwacji już ze 2-3 letnim wyprzedzeniem. Coraz częściej takie terminy przestają zadziwiać, stając się normalnością.

Wesele może oczywiście odbyć się w innym terminie, a pary decydują się np. na jego organizację podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale i inne, również zimowe weekendy znajdują swoich zwolenników. W każdych warunkach możliwe jest zorganizowanie wyjątkowej i niezapomnianej uroczystości.

Organizacja wesela krok po kroku

Pierwsza powinna być faza koncepcyjna, czyli ustalenie i dokładne przemyślenie oczekiwań. Na tym etapie warto już określić swoje możliwości finansowe oraz budżet, jakim dysponujemy. Konieczne jest też przygotowanie listy gości, chociaż nie musi być to finalna lista. Chodzi o to, aby oszacować ile mniej więcej osób chcemy zaprosić. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego wesela, ponieważ nie każda sala może pomieścić określoną liczbę gości.

Wybór daty to dopiero początek. Wiedząc już kiedy, należy zastanowić się gdzie wesele zostanie zorganizowane. Warto poznać oferty różnych restauracji i sal bankietowych, aby wybrać najlepszą. Do dziś w niektórych regionach kraju popularnością cieszą się wesela w remizach strażackich i z całą pewnością mają one pewne zalety. Jednak pod względem organizacyjnym nie należą one do najlepszych rozwiązań. Plusem może być fakt, że w przypadku domów strażaka terminarz dostępności nie będzie tak oblegany jak w przypadku renomowanych hoteli i sal bankietowych, jednak minusem jest fakt, że w takich miejscach zdecydowanie więcej kwestii pozostaje na głowie pary młodej. Decydując się na wybór sali bankietowej kwestie związane z udekorowaniem sali czy jedzeniem często realizowane są przez właściciela. Należy podkreślić, że w takich sytuacjach po stronie pary młodej pozostaje po prostu wybór odpowiedniego menu z dostępnych w danym miejscu wariantów, co jest naprawdę dużym ułatwieniem. Podobnie w przypadku obsługi gości podczas wesela – to restauracja czy hotel dysponuje odpowiednim personelem, który zadba o wszystko.

Oprawa muzyczna

Należy podkreślić, że planując wesele warto ze sporym wyprzedzeniem znaleźć odpowiednią oprawę muzyczną. Jeszcze kilkanaście lat temu właściwie obowiązkiem był zespół, jednak z roku na rok zaobserwować można, że także oferta dobrego DJa jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Co ważne – dobry zespół czy DJ, który cieszy się w środowisku świetną opinią również może mieć zaplanowane imprezy z dużym wyprzedzeniem, dlatego także w tej kwestii nie należy czekać z wyborem do ostatniej chwili.

Fotograf i kamerzysta

W dalszym ciągu wiele par decyduje się na to, aby uwiecznić tę wyjątkową chwilę na zdjęciach czy filmie. Wybór profesjonalnego fotografa i/lub kamerzysty sprawi, że z całą pewnością zdjęcia i film będą wyjątkowe, a efekty końcowe na profesjonalnym poziomie. Obecnie różnie bywa z kwestią filmów weselnych, bo nie każda para decyduje się na obecność kamerzysty.

Szukając odpowiedniej osoby, która uwieczni ten wyjątkowy dzień warto zwrócić uwagę na zakres oferty, ponieważ niektóre firmy wykonają zarówno zdjęcia (w tym sesję ślubną), a także przygotują pamiątkowy film.

O czym jeszcze należy pamiętać organizując wesele?

Szykując odpowiednią oprawę wesela nie należy zapominać o tym, że jest to wielki dzień młodej pary. Poza organizacją samego przyjęcia ważne są zatem także inne kwestie. O ile w przypadku panów wybór garnituru nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem, to wybór sukni ślubnej nie jest już tak łatwy. Do tego odpowiednia fryzura, makijaż oraz ślubny bukiet i inne dodatki, jak torebka czy buty.