pierwszy samochód a tanie OC
21 listopada 2017

Pierwszy samochód a tanie OC – jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy wykupują polisę pierwszy raz, może być nawet kilkakrotnie droższe w porównaniu z obowiązkowym ubezpieczeniem opłacanym przez doświadczonych kierowców. Młodzi wcale jednak nie są skazani na składki wynoszące nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, co możesz zrobić.

Jak wynika z policyjnych statystyk, młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji. Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają z tego tytułu wysokie odszkodowania, narażając się niejako na straty. Aby zabezpieczyć się przed tak dużym ryzykiem, nakładają na młodych kierowców zwyżki, m.in. za wiek oraz brak doświadczenia. Czy to oznacza, że – jako młody kierowca – musisz pożegnać się z tanim ubezpieczeniem Twojego samochodu?

1. Darowizna udziału we współwłasności auta

Aby obniżyć wysokość składki OC, warto uczynić współwłaścicielem auta osobę posiadającą maksymalną wartość zniżek za bezszkodową jazdę. Warto bowiem mieć świadomość, że ubezpieczyciele łączą zniżki i zwyżki, uśredniając wysokość składki.

Możesz zdecydować się na darowiznę Twojego samochodu, np. w formie udziału we współwłasności. W ten sposób nie przestaniesz być właścicielem auta, co pozwoli na budowanie historii ubezpieczeniowej. Jest ona bardzo ważna – pozwala na wypracowanie zniżek za bezszkodową jazdę.

2. Zakup młodszego pojazdu o mniejszych osiągach

Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu samochodu, postaw na młode auto charakteryzujące się małą pojemnością silnika. Dlaczego?

Ceny ubezpieczenia OC w dużej mierze zależą od rocznika pojazdu i pojemności silnika. Im młodszy samochód i im mniejszy silnik, tym niższych kwot możesz się spodziewać.

3. Wykupienie ubezpieczenia OC w pakiecie z inną polisą

Jeżeli chcesz otrzymać zniżkę na OC, pomyśl o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia w pakiecie z inną polisą. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie OC i AC, ale tutaj trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Alternatywną opcją jest wykupienie polisy OC na przykład z ubezpieczeniem nieruchomości.

4. Porównanie ofert od kilku ubezpieczycieli

Pamiętaj, że ocena ryzyka ubezpieczeniowego wynika z indywidualnej polityki każdego towarzystwa. To, że jeden ubezpieczyciel wycenił składkę na 4 tys. zł nie oznacza, że gdzie indziej zapłacisz tyle samo. Zawsze porównuj oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybierz tę polisę OC, która jest najtańsza. Czy to bezpieczne? Tak, ponieważ polisa OC regulowana jest ustawowo. Skoro zakres i sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego ubezpieczyciela, nie ma sensu przepłacać.