fotograf ślubny
10 maja 2016

Profesjonalnego fotograf. Po czym poznać?

Fotograf który uwieczni najpiękniejsze chwile z ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego, jak wybrać najlepszego profesjonalistę?

 Zdjęcia z pewnością będą stanowić jedną z najważniejszych pamiątek ze ślubu. Dobrze, jeśli będą profesjonalnie wykonane. W końcu tylko specjalista potrafi odpowiednio uchwycić ten wyjątkowy moment. Jak znaleźć odpowiedniego fotografa? Poniżej kilka rad, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Gdzie szukać profesjonalnego fotografa?

Znalezienie profesjonalisty wcale nie należy do najprostszych zadań. Przede wszystkich dlatego, że pełno jest ogłoszeń amatorów. Okazuje się, że nie jest łatwo ich rozróżnić. Dobrym pomysłem okazuje się udanie na targi ślubne. Można tam zapoznać się z przykładowymi pracami fotografów oraz cenami. Oczywiście najczęściej szuka się informacji w Internecie. Tam również wiele firm reklamuje swoje usługi. Warto jest poszukać opinii na temat fotografa, wykonać wstępną selekcję i umówić się z wybranymi kandydatami na spotkanie.

fotograf ślubny

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?

Przede wszystkim istotna jest:

  • cena usługi: bardzo wiele par traktuje cenę jako podstawowe kryterium dotyczące wyboru fotografa. Okazuje się, że jest to bardzo duży błąd. Najlepiej jest wybrać kilku specjalistów i umówić z nimi na spotkanie. Następnie trzeba dopytać o szczegóły współpracy i zastanowić nad ostatecznym wyborem. Tutaj ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze cena równa się jakości. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować poniżej podane kwestie,
  • doświadczenie: bardzo ważne jest, zauważyć, że doświadczenie nie zawsze idzie w parze z umiejętności. Oczywiście istotne jest, jak długo fotograf pracuje w branży, nie należy jednak wyłącznie się tym kierować,
  • portfolio: powinno być największym czynnikiem decydującym o podjętej decyzji. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o fakt, że nie da się lepiej poznać profesjonalisty, jak przez jego pracę. Tylko w ten sposób można zdecydować, czy jesteśmy zainteresowani współpracą. W końcu nic tak nie mówi o artyście, jak jego dzieła,
  • sprzęt: oczywiste jest, że narzeczeni mogą nie znać się na sprzęcie fotograficznym. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o podanie nazw aparatów, a następnie sprawdzenie w domu, czy są profesjonalne.

Ile trzeba będzie zapłacić fotografowi?

Tutaj sprawa jest dość skomplikowana. Ceny znacząco różnią się od siebie i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim tego, ile godzin ma pracować fotograf, czy będzie organizowana sesja zdjęciowa i gdzie. Łączny koszt będzie oscylować w granicach 1000-3000 złoty.

Czas pracy fotografa

Należy ustalić, jak długo fotograf ma robić zdjęcia:

  • ostatnie przygotowania, ślub w kościele, przyjęcie weselne do momentu oczepin,
  • ślub w kościele oraz wesele do momentu oczepin,
  • ślub w kościele oraz początek przyjęcia weselnego.

Warto jest również zadbać o to, aby fotograf zrobił zdjęcia parze Młodej wraz z gośćmi. Wystarczy wybrać dany moment podczas przyjęcia i zaprosić chętne osoby do wykonania fotografii razem z Nowożeńcami. Z pewnością wielu gości zgłosi się do takiej sesji.

Zdjęcia: pixabay.com