organizacja wesela
20 maja 2016

Przyjęcie zamiast wesela?

Organizacja przyjęć czy drobnych poczęstunków zamiast wesela to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Wcale nie chodzi tutaj o względy finansowe, które jednak należy wziąć pod uwagę. Poniżej kilka cennych rad dotyczących przygotowania przyjęcia.

Dlaczego warto wybrać przyjęcie zamiast wesela?

Nie da się zaprzeczyć, że dużą rolę odgrywają względy finansowe. Przyjęcie jest  o wiele tańsze. Jednak okazuje się, że osoby, które wybierają przyjęcie zamiast wesela wcale nie mają na myśli kosztów. Przede wszystkim chodzi o przygotowania. Jeśli chodzi o wesele to są długie i bardzo skomplikowane. Natomiast w przypadku przyjęcia jest zupełnie inaczej. Jeśli odbywa się w restauracji to zadaniem narzeczonych będzie wyłącznie określenie liczby zaproszonych osób. Wszystkim zajmie się obsługa restauracji. Oczywiście można pomyśleć o jakiś dekoracjach, jednak wcale nie są konieczne. Należy jednak pamiętać o tym, że przygotowania do przyjęcia również mogą okazać się skomplikowane. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegało.

O co należy zadbać przy organizacji przyjęcia?

Do przeanalizowania jest kilka kwestii. Przede wszystkim chodzi o:

  • kamerzystę,
  • fotografa,
  • zespół muzyczny,
  • wybór menu,
  • zakup ciast, tortu i innych słodkich przekąsek,
  • atrakcje,
  • zakup alkoholu i napojów.

organizacja wesela

Na początku należy powiedzieć kilka słów na temat menu, zakupu ciast czy alkoholów. Bardzo dużo zależy od restauracji i tego, co mieście się w cenie podstawowej. Tutaj należy zauważyć, że w niektórych lokalach ciasto, tort oraz napoje są wliczone w cenę. Oznacza to, że nie trzeba osobno ich zamawiać. To z pewnością duże ułatwienie. Ponadto należy przemyśleć, czy będzie kupowany alkohol. Jeśli tak, to zazwyczaj narzeczeni muszą go kupić. Warto jest pomyśleć o kilku butelkach wina oraz szampanie. Jeśli chodzi o menu to powinno się składać z dań ciepłych i zimnych przekąsek. Ich ilość zależy od czasu trwania przyjęcia. Należy dodać kilka słów  na temat kamerzysty, fotografa czy zespołu muzycznego. Ich obecność wcale nie jest konieczna. Można jednak pomyśleć o skorzystaniu z ich usług. W końcu przyjęcie nie będzie trwało długo w związku z tym nie trzeba będzie płacić pełnej stawki. Jednak wszystko zależy od indywidualnych ustaleń narzeczonych. Zazwyczaj podczas krótkich przyjęć nie są organizowane żadne atrakcje. Oczywiście można pokusić się o przygotowanie jakiś konkursów dla gości.

Strój Pary Młodej

W zasadzie tak samo jak przy organizacja wesela, narzeczeni mogą w zasadzie dowolnie wybierać swój strój. Najważniejsze jest, aby był elegancki. Panna Młoda może dowolnie wybierać sukienkę, nawet w przypadku ślubu kościelnego. Tutaj jednak należy zauważyć, że stosowanie byłoby założyć na uroczystość w świątyni białą lub kremową sukienkę. Pan Młody natomiast powinien założyć garnitur, smoking lub frak. Tutaj należy wskazać, że najpopularniejszym rozwiązaniem jest założenie garnituru. Bardzo ważne, aby Pan Młody miał na sobie białą koszulę.

Dekoracje

Należy pamiętać o tym, że kościół czy samochód należy odpowiednio udekorować. Wyróżnić można ozdoby kwiatowe lub sztuczne. Wato jest również zastanowić się nad dekoracją restauracji. Ważne jest jednak, aby wszystko ustalić z właścicielem lokalu. Często zdarza się tak, że sala jest już udekorowana.

Łączny koszt organizacji przyjęcia

Bardzo trudno jest ocenić, ile będzie kosztować organizacja przyjęcia. Wszystko zależy od tego, czy będą organizowane jakieś dodatkowe atrakcje, czy będzie obecny fotograf, kamerzysta oraz zespół muzyczny. Należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. W praktyce okazuje się, że organizacja przyjęcia na 100 osób wyniesie prawie tyle samo, co wesele na 30 osób. Warto jest przeanalizować ten  aspekt. W zasadzie niewiele większym kosztem można zaprosić gości na zabawę całonocną. Jednak wiele zależy od tego, ile osób będzie obecnych na przyjęciu.

Zdjęcia: pixabay.com