ślub w ciąży
2 września 2016

Ślub w ciąży – czy to dobre rozwiązanie?

Nie da się zaprzeczyć, że dyskusja na temat tego, czy kobieta w ciąży powinna brać ślub (szczególnie chodzi tutaj o uroczystość w kościele) czy raczej poczekać do narodzin dziecka ma charakter mocno ideologiczny. Często zdarza się, że potępiane są młode kobiety, szczególnie przez kapłanów. Nie da się zaprzeczyć, że wyróżnić można wielu księży, którzy nie są tolerancyjni. Decydując się na ślub w ciąży należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – zdrowie. W końcu jest to duży stres, którego kobieta w ciąży powinna unikać. Należy poruszyć jeszcze jeden temat – aspekt prawny. Czy kobieta w ciąży może wstąpić w związek małżeński? Oczywiście, że tak. Zarówno na gruncie prawa cywilnego jak i kościelnego.

Kwestie prawne

W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do zawierania małżeństwa w czasie trwania ciąży. Nawet kobieta w 9 miesiącu może zdecydować się na ślub. Nie ma w tym nic złego. W Urzędzie Stanu Cywilnego narzeczeni nie napotkają większych problemów. Wystarczy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Zupełnie inaczej może być w przypadku ślubu kościelnego. Księża nie zawsze są przychylni takiemu rozwiązaniu, mogą nawet sugerować, aby poczekać ze ślubem. Jeśli chodzi o prawo kanoniczne to również nie ma przeciwwskazań do zawierania ślubu w okresie ciąży. Nie trzeba także spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Zdrowie

Należy pamiętać o tym, że ślub to bardzo poważne przedsięwzięcie. Szczególnie jeśli organizowane jest również wesele. Narzeczeni mają naprawdę dużo obowiązków. Zaczynając od dopełnienia wszystkich formalności po dopilnowanie każdego szczegółu. Nie da się zaprzeczyć, że 9 miesiąc ciąży raczej nie jest najlepszym czasem na ślub i wesele. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy jest to początkowy okres ciąży. Jednak należy pamiętać o tym, że nadmierny stres i przepracowanie zawsze są niebezpieczne w ciąży. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy poważnie się zastanowić.

Reakcja innych osób

Nie da się zaprzeczyć, że reakcja rodziny na ślub, kiedy kobieta jest w ciąży, może być różna. Jedni ją poprą, a inni będą przeciwni takiemu rozwiązaniu. Najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że decyzja o chęci wstąpienia w związek małżeński należy do narzeczonych. Przyjaciele i rodzina powinni ją po prostu zaakceptować i cieszyć się razem z Nowożeńcami.

Nie podejmuj decyzji pochopnie!

Żadna kobieta nie powinna podejmować decyzji o wstąpieniu w związek małżeński pochopnie. Szczególnie chodzi tutaj o naciski najbliższej rodziny. Czasami zdarza się tak, że najbliżsi niejako namawiają kobietę do zawarcia związku małżeńskiego, bo inaczej będzie panną z dzieckiem. Nie wolno jest poddać się takim namowom. W końcu ostateczna decyzja należy do Ciebie. W Internecie można spotkać się z opiniami, że takie naciski ze strony rodziny już nie występują. Oczywiście w dużych miastach tolerancja jest o wiele wyższa niż kiedyś. Jednak w małych miasteczkach czy na wsiach jest zupełnie inaczej.

Sukienki dla Panny Młodej w ciąży

W ciąży również możesz wyglądać wyjątkowo w dniu ślubu. W wielu salonach przygotowywane są kolekcje sukien ślubnych dla ciężarnych. Są niezwykle piękne i urokliwe. Poniżej kilka przykładów.

[smart-grid row_height=”200″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: Doriswedding.com

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com