ślubny niereligijne
26 października 2022

Śluby niereligijne: Wszystko, co musisz wiedzieć

To już nie jest oczywiste, że każdy będzie miał chrześcijański ślub. Ustawa o małżeństwie i partnerstwie cywilnym (zmiana), która weszła w życie w 2015 roku, oznacza, że pary mogą teraz mieć śluby niereligijne, jak również religijne. Jeśli nie chcesz brać ślubu w kościele i wolisz coś bardziej osobistego lub intymnego, to niereligijna ceremonia może być dla Ciebie odpowiednią opcją. Istnieją różne rodzaje ceremonii niereligijnych, takie jak humanistyczne, agnostyczne, ekologiczne, a nawet spacery przy księżycu po plaży! Niezależnie od tego, jakie są Twoje przekonania i zasady, znajdzie się opcja dla Ciebie. Oto, co musisz wiedzieć o ślubie bez aspektu religijnego do niego…

Dlaczego warto mieć niereligijny ślub?

Wiele osób decyduje się na śluby niereligijne z wielu powodów. Dla niektórych religia jest czymś bardzo osobistym i nie chcą, aby była ona częścią ceremonii, którą dzielą ze swoim partnerem. Inni mogą chcieć wziąć ślub w religijnym budynku, ale bez religijnej ceremonii, ponieważ celebransem prowadzącym śluby może być ktoś, kogo nie chcą. Niezależnie od powodów, istnieje wiele różnych rodzajów ceremonii niereligijnych, z których można wybierać. Możecie nawet mieszać i dopasowywać elementy, aby stworzyć ceremonię, która odzwierciedla Was oboje i Wasze przekonania. Warto również pamiętać, że nie wszystkie budynki sakralne są otwarte na organizację ślubów niereligijnych. Niektóre kościoły mogą mieć zasady dotyczące rodzajów ceremonii, na które zezwalają. Możecie również oczekiwać, że zapłacicie więcej za niereligijną ceremonię ślubną w kościele w porównaniu do ceremonii religijnej, ponieważ ta ostatnia jest często darmowa.

Co wchodzi w skład niereligijnej ceremonii?

Dokładna treść ceremonii niereligijnej będzie zależała od rodzaju ślubu, który organizujecie. Istnieją jednak pewne elementy, które można znaleźć w większości niereligijnych ceremonii. Na przykład, prawdopodobnie będzie to deklaracja zaangażowania od obu partnerów, odczyt od gościa lub członka rodziny, a także wiersz lub piosenka. Możecie również włączyć do ceremonii takie elementy jak ceremonia posypania piaskiem lub ziemią, zasadzenie drzewa lub kwiatu, a nawet moonwalk na plaży! Ceremonia niereligijna może być tak krótka lub tak długa, jak tylko chcecie. Niektóre pary decydują się nawet na napisanie własnej przysięgi, co może być naprawdę wyjątkowym sposobem na zaznaczenie okazji i pokazanie, jak wiele dla siebie znaczycie.

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny to ceremonia oparta na wartościach humanizmu, bez odniesienia do jakichkolwiek konkretnych wierzeń religijnych czy doktryn. Śluby humanistyczne stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród par niereligijnych, które chcą mieć głęboko osobistą i znaczącą ceremonię, aby zaznaczyć swój wielki dzień. Humanistyczna ceremonia ślubna może być tak luźna lub formalna, jak sobie tego życzycie. Możecie nawet napisać własne przysięgi i wybrać bardziej swobodną, nieformalną atmosferę, jeśli wolicie. Jak w przypadku każdego innego rodzaju niereligijnej ceremonii, istnieje wiele różnych rzeczy, które można zrobić na ślubie humanistycznym. Niektóre przykłady obejmują: Ceremonia z piasku lub ziemi – piękny sposób na włączenie świata przyrody do waszej ceremonii. Ślub ekologiczny- może być oparty na dowolnym aspekcie środowiska. Możecie wybrać konkretne miejsce, które ma dla Was szczególne znaczenie lub konkretny temat, taki jak morze lub lasy deszczowe. Albo nawet moonwalk na plaży!

Ślub agnostyczny

Ślub agnostyczny jest podobny do ślubu humanistycznego w tym, że jest niereligijny i nie odwołuje się do żadnej konkretnej doktryny religijnej. Ceremonia z motywem agnostycznym będzie zazwyczaj bardzo osobista dla Ciebie i Twojego partnera, i możesz włączyć elementy, które są znaczące dla Was obojga. Podobnie jak w przypadku ślubu humanistycznego, istnieje wiele rzeczy, które można zrobić na ślubie agnostycznym. Niektóre przykłady obejmują: Czytanie poezji – czy to z wiersza napisanego przez Ciebie, czy ulubionego wiersza znanego poety, może to być wspaniały sposób na wyrażenie swoich uczuć. Czytanie z książki, która ma specjalne znaczenie dla was obojga. Można wybrać coś z dzieciństwa, np. książkę o ulubionej bajce, lub nawet coś z dzieciństwa partnera.

Wymagania prawne dla ślubów niereligijnych

Główną różnicą między ślubem niereligijnym a religijnym jest procedura prawna, przez którą będziecie musieli przejść. Ślub religijny może być przeprowadzony przez urzędnika ds. małżeństw waszej wiary, podczas gdy ślub niereligijny będzie musiał być przeprowadzony przez rejestratora. Ceremonia niereligijna odbywa się zazwyczaj w Urzędzie Stanu Cywilnego, choć niektóre lokale są również otwarte na organizację takich ceremonii. Należy powiadomić Urząd Stanu Cywilnego co najmniej siedem dni (ale najlepiej dłużej) przed datą ślubu. Minimalny okres powiadomienia wynosi 14 dni, jeśli jest to sobota. Dokładny termin powiadomienia dla wybranego przez Ciebie lokalu możesz sprawdzić na jego stronie internetowej. Rodzaj wybranej ceremonii i rodzaj miejsca, w którym bierzecie ślub, określają wysokość opłat. Na przykład ceremonia bezreligijna w Urzędzie Stanu Cywilnego będzie kosztować około £300-£350. Jest to jednorazowa opłata, która obejmuje wynajem miejsca, urzędnika i legalny akt małżeństwa. Nie będziecie musieli płacić za pastora ani za budynek sakralny.

Wnioski – dla kogo niereligijny ślub

Ceremonia ślubu niereligijnego może być czymkolwiek zechcecie. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co możesz zrobić, jak długo powinna być, lub jakie elementy możesz włączyć. Możecie nawet mieszać i dopasowywać elementy z różnych ceremonii lub stworzyć coś zupełnie nowego. Wszystko zależy od Was dwojga i tego, jak chcielibyście, aby wyglądał Wasz ślub. Dla wielu par, niereligijny ślub może być głęboko osobistym i znaczącym sposobem na zaznaczenie ich wielkiego dnia.