suknia ślubna Paloma Blanca
18 lutego 2023

Sposoby na wybranie dobrych glanów – na co zwrócić uwagę?

Glany to obuwie kultowe, które swoją popularność zaczęło zyskiwać już w latach sześćdziesiątych, a obecnie cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Nie wychodzi z mody, jest ponadczasowe. Choć początkowo glany wykonane były z czarnej skóry, to obecnie można je spotkać w wielu wzorach i kolorach. Jak je wybrać?

Historia glanów

Historia glanów jest bardzo długa. Pierwsze z nich powstały już w 1945 roku za sprawą Klausa Maertensa, który, zjeżdżając z góry na nartach, zwichnął sobie staw skokowy. Z tego względu postanowił zaprojektować sztywny but z wysoką cholewką, który będzie dobrze trzymał nogę i pozwoli na uniknięcie podobnych kontuzji i urazów. Dodatkową zaletą był metalowy nosek butów, który dawał ochronę palcom stóp.

W 1960 roku zaczęła się produkcja glanów, które trafiły do sprzedaży pod nazwiskiem Maertens, znanym nam również dzisiaj. Dzięki dużej wytrzymałości, a także odpowiednim zabezpieczeniom, buty te zyskały popularność wśród służb mundurowych i u robotników. Były także noszone przez rockersów, czyli osoby związane ze środowiskiem motocyklowym. Dzięki wysokiej cholewie rockersi nie byli narażeni na oparzenia od rury wydechowej motocykla.

Ale to nie jedyne osoby, które nosiły tego typu obuwie. Dużą popularność zyskało także u brytyjskich pseudokibiców, którzy używali ich do walki właśnie dzięki metalowym noskom. Ponadto, używali ich również skinheadzi, punkowcy i metale. Jednakże glany to buty bardzo uniwersalne, dlatego są popularne także dzisiaj.

Wybór typu glanów

Wybierając glany, musisz zastanowić się nad tym, który model z dostępnych na Brilu będzie dla odpowiedni. Najbardziej klasyczny ma dziesięć oczek na sznurowadła i sięga do ⅓ łydki. Oczywiście, istnieją też takie, które mają piętnaście czy dwadzieścia oczek, ale są i krótkie glany, mające 4-6 oczek. Te najmniej standardowe mają zaledwie trzy oczka i nie sięgają powyżej kostki. Początkowo możesz nie orientować się, które będą dla ciebie odpowiednie, dlatego warto przed ostateczną decyzją udać się do sklepu i przymierzyć kilka modeli. Sprawdzisz w ten sposób, które będą najwygodniejsze i najlepiej wyglądające.

Warto także zwrócić uwagę na nosek i piętę. Jeśli zamierzasz chodzić w nich na przykład na koncerty, blacha w tych miejscach będzie stanowiła doskonałą ochronę. Pamiętaj też, że wzmacniany metalem nosek to znak, że but jest oryginalny.

Solidne wykonanie

Przed zakupem glanów warto zwrócić uwagę na producenta i jakość wykonania. Te buty mogą służyć latami! Noski muszą być wzmocnione blachą, a cholewka powinna być wykonana z naturalnej skóry. Gruba, wzmocniona podeszwa także będzie ich atutem, zwłaszcza na trudne warunki pogodowe.

Rozmiar

Na koniec należy dobrać odpowiedni rozmiar, co jest kluczowe w tego typu obuwiu. Ze względu na fakt, że glany są wysokie i dość sztywne, mogą przyczynić się do powstawania otarć czy pęcherzy. Jak je zatem wybrać, aby nigdzie nie uciskały?

Najpierw warto wykonać obrys stopy na kartce papieru, zmierzyć od pięty do dużego palca, a następnie do otrzymanego wyniku dodać 1 centymetr. Dopiero tak zakupione obuwie da ci pewność, że będzie wygodne i nie spowoduje żadnych drobnych otarć.

fot. materiały prasowe