8 maja 2017

Ubieramy Pana Młodego! – praktyczny poradnik

Jak powinien być ubrany Pan Młody? Garnitur, muszka i biała koszula? A może smoking lub frak? Z pewnością decyzja jest bardzo trudna do podjęcia. Nie da się zaprzeczyć, że większość mężczyzn nie skupia mocno uwagi na tym, co modne. Po prostu idą do sklepu, wybierają odpowiadający im wzór, mierzą, kupują. To kobiety większą uwagę przywiązują do tego, co w modzie piszczy, czy dany fason jest trendy czy już nie. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej to przyszłe Panny Młode pomagają swym ukochanym wybrać dany garnitur, szukają informacji na temat tego, co jest trendy, w co powinien być ubrany Pan Młody. Na początku należy zaznaczyć, że aby móc świadomie dobrać garnitur dla Pana Młodego trzeba posiadać dużą wiedzę na temat fasonów, dobór odpowiednich dodatków do wybranych modeli. Wbrew pozorom wybór stroju dla Pana Młodego może okazać się trudniejszy nawet od wyboru sukni ślubnej. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące wyboru stroju dla Pana Młodego.

Wizytowe, biurowe, sportowe

Wyróżnić można naprawdę wiele różnych modeli garniturów. Dobór odpowiedniego fasonu jest niezwykle ważny. Nie da się zaprzeczyć, że panowie, a właściwie panie, które wybierają garnitur często dość mocno eksperymentują. Szukają oryginalnych, nieszablonowych rozwiązań, odważnych połączeń kolorystycznych, nowoczesnych materiałów o ciekawej fakturze. Z pewnością takie eksperymenty nie wyjdą na dobre Panu Młodemu. Nie da się zaprzeczyć, że najlepszym rozwiązaniem dla Pana Młodego jest włożenie eleganckiego garnituru. Tylko czym właściwie jest ten elegancki garnitur? Poniżej przedstawimy różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami garniturów.

Garnitur sportowy

To jeden z najpowszechniejszych garniturów. Kieszenie w marynarce są ukośne lub nakładają się na siebie, natomiast klapy są nacięte. Najczęściej garnitury występują w jasnych kolorach. Tutaj należy dodać, że garnitur sportowy może być również w kratkę. Warto jest zauważyć, że w przypadku garnituru sportowego nie ma żadnych sztywnych zasad dotyczących doboru koszuli czy butów. Z pewnością jest to dość istotna informacja.
[smart-grid row_height=”250″ mobile_row_height=”250″]

[/smart-grid]

Garnitur biurowy

Garnitur biurowy inaczej nazywany jest roboczym. Marynarka zapinana na dwa lub trzy guziki, klapy nacięte. Najczęściej występuje w kolorze szarym, granatowym i brązowym. W tym przypadku również nie ma wyznaczonych sztywnych zasad co do doboru dodatków do takiego garnituru.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

Garnitur wizytowy

To model garnituru, na który powinien zdecydować się przyszły Pan Młody. Klapy spiczaste, kieszenie proste bez patek, spodnie bez mankietów. Tutaj należy wskazać, że garnitur wizytowy występuje w kolorze szarym, granatowym i czarnym. Najlepiej, jeśli Pan Młody zdecyduje się na założenie białej koszuli. Dopuszczalne jednak są również inne kolory. Bardzo ważne jest, aby Pan Młody pamiętał o jednej zasadzie – taki garnitur zapina się na jeden guzik. Istnieje również możliwość założenia kamizelki.
[smart-grid row_height=”380″ mobile_row_height=”300″]

[/smart-grid]

Panu Młodemu polecamy…

Nie da się zaprzeczyć, że najlepiej jeśli Pan Młody zdecyduje się na założenie klasycznego, wizytowego, eleganckiego garnituru. To w zasadzie optymalne rozwiązanie. W końcu trudno jest wyobrazić sobie Pana Młodego, który założy biurowy garnitur i będzie wyglądał tak, jakby dopiero co wyszedł z pracy. Warto jest zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Poza wyborem garnituru niezwykle istotne jest dobranie również dodatków do stroju Pana Młodego. Nie może to być „kolorowa” koszula – najlepiej postawić na klasyczną, białą koszulę. Do garnituru należy dobrać również muszkę lub krawat, pasek, buty, ewentualnie kamizelkę.

Żelazne zasady eleganckiego mężczyzny

Poniżej kilka zasad dotyczących ubioru Pana Młodego, które warto jest mieć zawsze na względzie:
• wizytowy garnitur jednorzędowy – to taki garnitur, w którym marynarka jest zapinana na jeden lub dwa guziki, znajdujące się w jednym rzędzie. Do takiego garnituru polecane jest zakładanie kamizelki. Jeśli Pan Młody zdecyduje się na założenie kamizelki to może pozostawić odpiętą marynarkę. Należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii – ostatni guzik w kamizelce również powinien być odpięty,
• wizytowy garnitur dwurzędowy – garnitur, w którym marynarka zapinana jest na sześć guzików, które podzielone są na trzy rzędy, a w każdym rzędzie znajdują się dwa guziki. Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że taki garnitur nosi się zawsze zapięty na wszystkie guziki. Niedopuszczalne jest zapięcie wyłącznie wybranych guzików,
• w przypadku garnituru wizytowego spodnie powinny być bez mankietów,
• jeśli Pan Młody zdecyduje się na założenie kamizelki to powinien zrezygnować z zakładania paska – wystający spod kamizelki będzie po prostu nieładnie się prezentował. W takim przypadku o wiele lepiej jest zdecydować się na założenie szelek,
• Pan Młody powinien zrezygnować z zakładania kolorowej koszuli. Najbardziej odpowiednia będzie biała koszula,
• kamizelka powinna być wykonana z tego samego materiału, co cały garnitur. Warto jest tutaj wspomnieć o modnych niegdyś kamizelkach szytych z jasnego materiału, haftowanych, z dopasowanym garniturem. Nie da się zaprzeczyć, że był to wyłącznie chwilowy trend, dziś już odchodzi się od tego typu marynarek.

Garnitur szyty na miarę – kilka słów o tkaninach

Garnitur powinien być uszyty z gładkiego materiału, w kolorze szarym, granatowym lub czarnym. Oczywiście można również zdecydować się na garnitur, który będzie miał delikatny wzór, np. jodełkę. Należy jednak zrezygnować z garniturów w kratę czy innych oryginalnych wzorów. Taki strój z pewnością nie będzie pasował na ślub. Warto jest tutaj wspomnieć o jeszcze jednej zasadzie – należy unikać garniturów, które się błyszczą. Nie da się zaprzeczyć, że Pan Młody wyglądający jak połyskujący odblask nie będzie się dobrze prezentował. Osoby, którym szczególnie zależy na tym, aby garnitur delikatnie połyskiwał, powinny zastanowić się nad zakupem garnituru uszytego z moheru. To właśnie moher będzie delikatnie błyszczał się w słońcu. Najważniejsze jest, aby materiał, z którego będzie uszyty garnitur był naturalny. Mniej istotne jest to, czy to będzie wełna, czy bawełna. Oczywiście istnieje ogromna różnica w jakości pomiędzy konkretnymi materiałami. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że garnitur uszyty z wełny czy moheru będzie dość drogi. O wiele tańsze są garnitury uszyte z bawełny. Niestety najczęściej zdarza się tak, że tańsze garnitury są wykonane z sztucznych materiałów, np. poliestru. Efekt jest jeden – sztuczny materiał nie przepuszcza powietrza. Odwrotnie jest w przypadku materiałów naturalnych.

Odpowiednia koszula

Nie da się zaprzeczyć, że pierwszym rodzajem koszuli, który bezpośrednio kojarzy się z garniturem wizytowym są koszule wizytowe. Jednak jest to dość mylne skojarzenie. Należy zauważyć, że koszule wizytowe są przede wszystkim zakładane do smokingów, fraków. W przypadku garnituru wizytowego najważniejsze jest, aby dobrana została biała koszula. Powinien to być materiał gładki, bez żadnych pasków, prążków czy innych wzorów. Guziki białe. Bardzo ważne jest, aby koszula nie miała żadnych dodatkowych elementów, np. loga firmy. To bardzo ważna kwestia. Jeszcze jedna zasada – koszula ma mieć długi rękaw, nawet w przypadku, gdy ślub jest w lato. To bardzo istotna kwestia. Oczywiście należy tutaj również przypomnieć, że koszula powinna być zapięta na wszystkie guziki. Nie ma mowy o rozpinaniu guzika, znajdującego się na szyi, pod krawatem czy muszką. Należy powiedzieć również o oczywistej kwestii – koszula powinna mieć kołnierzyk. Nad tym aspektem nie należy się jednak zbyt długo rozwodzić. Koszula powinna być uszyta z naturalnego materiału, podobnie zresztą jak garnitur.
[smart-grid row_height=”380″]

[/smart-grid]

Krawat, a może muszka?

W zasadzie nie ma tu żadnych, sztywnych zasad. Pan Mody może zdecydować się na założenie krawatu, ale nie będzie nietaktem, jeśli wybierze muszkę. Należy również dodać, że nie ma żadnych ograniczeń przy wyborze koloru muszki czy krawatu. Oczywiście kolor powinien przede wszystkim pasować do wybranego koloru garnituru. Warto jest również unikać krzykliwych kolorów, np. różowego, czerwonego. Z pewnością nie są to najrozsądniejsze rozwiązania. Nie da się zaprzeczyć, że najlepsze są klasyczne kolory, łącznie eleganckich i stylowych dodatków. Naprawdę nie trzeba wiele, aby Pan Młody wyglądał wyjątkowo i elegancko. Wcale nie chodzi tutaj o oryginalne dodatki. Często dążąc za modą zapominane są najważniejsze kwestie. Nie ma również żadnych sztywnych wytycznych dotyczących faktury muszki czy krawatu. Mogą być uszyte z materiałów w prążki czy paski.
[smart-grid row_height=”270″]

[/smart-grid]

Odpowiednie buty

Nie da się zaprzeczyć, że najlepszym rozwiązaniem byłoby założyć czarne oksfordy. To w zasadzie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oczywiście można pokusić się również o bardziej ekstrawagancką stylizację oraz wybrać inne buty, np. w kolorze brązowym czy granatowym. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy stylizacji były do siebie odpowiednio dopasowane. Z pewnością brązowe buty nie będą pasowały do czarnego garnituru, białej koszuli i czarnej muszki. To bardzo ważna kwestia.

Kilka zapomnianych dodatków, które całkowicie odmienią wygląd Pana Młodego

Nie da się zaprzeczyć, że moda ślubna dość szybko się zmienia. Niektóre dodatki, które jeszcze do niedawna były popularne, dziś są już zapomniane. Warto jest jednak wskazać kilka bardzo ciekawych, tradycyjnych dodatków, które dzisiaj są rzadko używane. Mowa o:
• szpilki do kołnierzyków: należy tutaj zaznaczyć, że szpiki mają za zadanie utrzymywać kołnierzyk w danej pozycji oraz unosić węzeł krawatu. Z pewnością jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Należy dodać, że szpilki będą również stanowiły wyjątkowy element ozdobny, który zwróci uwagę gości. To dość nieszablonowy dodatek, a należy zwrócić uwagę na fakt, że takie szpilki były kiedyś klasycznym dodatkiem do koszul.
[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]
• spinka do krawatu: kolejny mało popularny, chociaż bardzo ciekawy dodatek. Z pewnością Pan Młody, który zakłada krawat powinien zastanowić się nad założeniem takiej spinki.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]
• zegarek kieszonkowy: z pewnością jest to bardzo ciekawy i nieszablonowy dodatek do stroju Pana Młodego. Nie da się zaprzeczyć, że obecnie panowie najczęściej noszą zegarki zapinane na ręce. Rzadko kiedy można zobaczyć mężczyznę z przypinanym zegarkiem. Należy jednak zauważyć, że taki element może nadać niesamowitego charakteru stylizacji Pana Młodego, sprawić, że stylizacja będzie retro, co w ostatnim czasie jest bardzo popularne.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]
• podwiązki do skarpet, opaski do koszul, jedwabne chusteczki do nosa: są to kolejne zapomniane dodatki do stroju Pana Młodego. Niemniej jednak nie wpływają tak bardzo na stylizację, jak wskazane powyżej dodatki. W związku z powyższym nie będziemy zajmowali się szerzej tymi zagadnieniami.

Zasady zasadami, a moda modą

Nie da się zaprzeczyć, że powyżej wskazane zasady dotyczą eleganckiego i klasycznego ubioru Pana Młodego. Nie da się zaprzeczyć, że tak ubrany Pan Młody wyglądałby niesamowicie. Niemniej jednak wskazane w artykule zasady coraz rzadziej mają zastosowanie. Wyłącznie mężczyźni szczególnie ceniący sobie styl i elegancję stosują się do powyższych zasad. Niemniej jednak znaczna część mężczyzn ślepo podąża za modą. Nie da się zaprzeczyć, że w kolekcjach mody ślubnej można znaleźć przeróżne modele garniturów. Często mają niewiele wspólnego z powyższymi zasadami. Proponowane stylizacje zawierają mieszane połączenie elementów eleganckiej stylizacji ze stylem casualowym. Należy zauważyć, że kolekcje przede wszystkim są tworzone z myślą o przyszłych klientach. Najważniejsze, aby zaprojektowane garnitury podobały się klientom. Nie mają tu znaczenia powszechnie przyjęte zasady dotyczące eleganckiego ubioru mężczyzny. Należy zauważyć, że najczęściej przyszły Pan Młody udaje się do kilku salonów z garniturami, mierzy zaproponowane modele garniturów i dodatków nie zastanawiając się nad tym, czy taki model jest garniturem wizytowym czy sportowym. Najważniejsze, aby dobrze leżał. Dla wielu garnitur to po prostu garnitur. W związku z powyższym prezentujemy kilka stylizacji z najnowszych katalogów mody ślubnej.

[smart-grid row_height=”400″]

[/smart-grid]
Klasyczna stylizacja, szary elegancki garnitur, wśród dodatków należy wyróżnić czarny krawat, białą koszulę, czarne buty. Należy zauważyć, że w tej stylizacji użyta została marynarka, która wykonana jest z takiego samego materiału jak garnitur. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wskazana stylizacja uwzględnia wszystkie zasady męskiego, eleganckiego ubioru poruszone w tym artykule.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]
Kolejny przykład, klasycznej, eleganckiej stylizacji. Z pewnością każdy mężczyzna powinien rozważyć możliwość założenia takiego stroju na ślub. Garnitur jest czarny, koszula biała, kamizelka czarna, uszyta z tego samego materiału co garnitur, buty czarne i czarna muszka. Przepiękna i wyjątkowa stylizacja.

[smart-grid row_height=”320″]

[/smart-grid]
Tym razem przykład nieco odważniejszej stylizacji. Mamy tu do czynienie z klasycznym, czarnym garniturem, ale dodatkiem zwracającym uwagę jest kolor kamizelki i krawatu, dzięki któremu te elementy szczególnie mocno wyróżniają się na tle całej stylizacji. Wśród dodatków należy wyróżnić również czarne buty oraz klasyczną, białą koszulę. Nad taką stylizacją dla Pana Młodego można byłoby dyskutować. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że takie rozwiązanie jest dość ciekawe.

[smart-grid row_height=”320″]

[/smart-grid]
Kolejny przykład ciekawej stylizacji. Tym razem jest to połączenie czarnego garnituru, czarnej koszuli, czarnych butów z połyskującą granatową kamizelką i krawatem. Z pewnością jest to kolejne dość nieszablonowe rozwiązanie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że taka stylizacja prezentuje się bardzo ciekawie. Z pewnością warto jest się nad nią zastanowić.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]
Klasyczna stylizacja – granatowy, wizytowy garnitur + biała koszula + czarna muszka + czarne buty. Nie da się zaprzeczyć, że z jednej strony jest to klasyczna stylizacja, natomiast z drugiej strony na uwagę zasługują czarne obszycia, które od razu zwracają uwagę. Z pewnością jest to jedno z ciekawszych rozwiązań. Tutaj ważna jest jeszcze jedna kwestia – przez pewien okres czasu bardzo modne były garnitury, które miały dodatkowe obszycia wykonane z innego materiału, czy fastrygi. Dzisiaj takie rozwiązania są coraz mniej popularne.

garnitur ślubny

 

Przykład garnituru ślubnego o ciekawej fakturze, w kolorze niebieskim, biała, klasyczna koszula i bordowa mucha. Jest to bardzo odważna stylizacja, z pewnością warto jest się zastanowić nad takim rozwiązaniem, niemniej jednak praktycznie żadne zasady wskazane w artykule nie mają tu zastosowania.

garnitur slubny o ciekawej fakturze

Bardzo ciekawa męska stylizacja. Kolejne nieszablonowe rozwiązanie, nad którym warto jest się zastanowić. Garnitur w odważnym kolorze – jasny niebieski, do tego biała koszula, czarne buty i krawat o bardzo interesującym wzorze. Z pewnością na taką stylizację zdecydują się wyłącznie odważni mężczyźni.

Klasyka kontra nowoczesność

Zgodnie z zasadami Pan Młody powinien mieć na sobie wizytowy garnitur, białą koszulę, odpowiednie buty, muszkę lub krawat. Niemniej jednak w popularnych sklepach proponowane są zupełnie inne stylizacje dla Pana Młodego. Trudno jest jednoznacznie osądzić, gdzie znajduje się bardzo cienka granica pomiędzy nowoczesnością, a kiczem. Z pewnością Pan Młody w różowej muszce nie będzie prezentował się zbyt dobrze, nawet jeśli takie stylizacje byłyby prawdziwym hitem sezonu. Najważniejsze jest, aby Pan Młody wyglądał elegancko, nie miał na sobie śmiesznych dodatków, np. czarnego wizytowego garnituru, białej koszuli, czarnej muszki i czarnego kapelusza. Choć takie połączenie z pozoru może wydawać się ciekawe, to w praktyce lepiej jest unikać tego typu połączeń. Nie należy zapominać o tym, że ślub ma się w zasadzie tylko raz. Stylizacja powinna być odpowiednio przemyślana, dobrana. Nie może być tu mowy o żadnym przypadku. Najważniejsze jest świadome podejmowanie decyzji.

Dlaczego nie smoking?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że smoking to strój wieczorowy. Nie powinien być zakładany przez zmierzchem. W związku z powyższym smoking nie jest zalecany na ślub. Tym bardziej, że śluby najczęściej odbywają się zanim zapada zmrok. Nie da się zaprzeczyć, że w takim przypadku najlepiej jest po prostu zrezygnować z zakładania smokingu. Tutaj warto jest dodać, że obowiązują szczególne zasady związane z dobieranie dodatków do smokingu. Należy jednak wskazać pewien trend – panowie coraz częściej chcą być eleganccy i szykowni. Gdy widzą na witrynie sklepu przepiękny smoking to bez dłuższego zastanawiania się nad tym, jakie dodatki będą pasować do smokingu, po prostu go kupują. W końcu ostateczna decyzja należy do Pana Młodego.

Desygnaty eleganckiego Pana Młodego

Pan Młody powinien nie tylko wyglądać stosowanie do okazji, ale również zachowywać się stosowanie do okazji. Nie da się zaprzeczyć, że panowie powinni mieć na względzie kilka zasad, którymi powinni kierować się w dniu ślubu, a właściwie to przez całe życie. Najważniejsze zasady to:
• Pan Młody przed podróżą do domu Panny Młodej powinien odebrać wiązankę ślubną z kwiaciarni i dopiero z kwiatami udać się po Pannę Młodą,
• Pan Młody powinien pamiętać o zabraniu ze sobą potrzebnych dokumentów oraz obrączek. Ewentualnie obrączki może również zabrać ze sobą świadek Pana Młodego. Tą kwestię należy jednak ustalić wcześniej,
• bardzo ważne jest, aby Pan Młody przybył do domu Panny Młodej o określonej godzinie. Spóźnienie byłoby wielkim nietaktem,
• po przybyciu do domu Panny Młodej, Pan Młody powinien przywitać się z rodzicami Panny Młodej, przybyłymi gośćmi, oraz oczywiście samą Panną Młodą. Dobrze postrzegane jest również komplementowanie Panny Młodej,
• najczęściej w domu Panny Młodej jeszcze przed ślubem odbywa się błogosławieństwo. W takim przypadku wymagane jest, aby rodzice Pana Młodego przybyli do domu Panny Młodej chwilę po przyjeździe Pana Młodego,
• Pan Młody powinien prowadzić Pannę Młodą do ołtarza pod rękę,
• należy pamiętać również o przeniesieniu Panny Młodej przez próg.
Jak widać Pan Młody w dniu ślubu powinien pamiętać o wielu kwestiach. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo odpowiedzialna funkcja. W zasadzie nie trzeba mówić o tym, że Pan Młody powinien na weselu stronić od alkoholu. Oczywiście bardzo ważne jest również czuwanie nad przebiegiem całej ceremonii.

Dobieramy fryzurę dla Pana Młodego

Nie da się zaprzeczyć, że wyróżnić można mnóstwo fryzur dla przyszłych Panien Młodych. W przypadku mężczyzn wybór jest trochę prostszy. Niemniej jednak warto jest pamiętać o kilku szczegółach przy wyborze odpowiedniej fryzury. Przede wszystkim Pan Młody nie powinien obcinać włosów dopiero w dniu ślubu. Najlepiej, jeśli uda się do fryzjera około tygodnia przed uroczystością. Dzięki temu obcięte włosy zdążą już trochę odrosnąć, a fryzura będzie prezentować się niezwykle naturalnie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni najczęściej nie wykonują fryzur próbnych. W związku z powyższym rozsądnym rozwiązaniem będzie wykonanie strzyżenia włosów podobnego do tego, które na co dzień nosi przyszły Pan Młody. Jest to bardzo ważna kwestia. W przypadku mężczyzn trudno jest również mówić stosowaniu przed ślubem zabiegów pielęgnujących włosy. Niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie zabiegi zostały wykonane. Nad regeneracją włosów powinni zastanowić się przede wszystkim Ci mężczyźni, którzy posiadają długie włosy. To jest również bardzo ważna kwestia. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych fryzur dla mężczyzn. Wśród najpopularniejszych strzyżeń należy wyróżnić te, gdzie boki są obcięte krócej, a góra dłużej.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

 

Zdjęcia: vistula.pl

Zdjęcia: www.pakolorente.com

Zdjęcia: www.zalando.pl

Zdjęcia: prochnik.pl

Zdjęcia: www.etsy.com

Zdjęcia: tuxedo.menswearhouse.com

Zdjęcia: www.lancerto.com

Zdjęcia: www.giacomo.pl

Zdjęcia: www.lovelylook.com

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com