wybór menu weselnego
18 maja 2016

Wszystko na temat jedzenia – wybór menu weselnego

Wiele osób zostawia wybór menu weselnego na sam koniec przygotowań do wesela. Należy zwrócić uwagę na fakt, że rodzaj, jakość i ilość jedzenia są bardzo ważne. Na samym początku trzeba zastanowić się między wyborem cateringu i kucharki.

Catering

Z pewnością jest to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Wystarczy określić, jakie dania będą znajdować się w menu. W zasadzie tutaj obowiązki narzeczonych kończą. Samym przygotowaniem dań, jak i ich podaniem będzie zajmować się firma. Ile kosztuje catering? Zazwyczaj cena uzależniona jest od liczby gości. Za tzw. „talerzyk” trzeba zapłacić około 100-300 złoty. Wszystko zależy od ilości jedzenia. Należy dokładnie dowiedzieć się, co mieście się w zakresie ceny podstawowej. Chodzi o ilość ciepłych dań, przystawek, ciast. Czasami w łącznym koszcie ujęte są również napoje. Wszystko jednak zależy od rodzaju zamówienia. W związku z tym bardzo ważne jest, aby wszystko ustalić odpowiednio wcześniej. Z firmą cateringową trzeba będzie podpisać umowę. Zawarte w niej zostaną szczegółowe dane na temat zamówienia, łącznego kosztu, czasu realizacji. Zazwyczaj konieczne jest również wpłacenie zaliczki. Nie da się zaprzeczyć, że w ostatnim czasie catering to bardzo popularne rozwiązanie. Przede wszystkim chodzi o fakt, że narzeczeni nie muszą robić zakupów. W końcu to zadanie dość czasochłonne. Ponadto często zdarza się tak, że zapomina się o jakimś produkcie. Wtedy po raz kolejny trzeba udać się do sklepu. Niestety to dość częste zjawisko. Należy tutaj poruszyć jeszcze jedną kwestię. Chodzi o wesela, które odbywają się w czasie świąt lub innych dni wolnych od pracy, kiedy sklepy są zamknięte. W takim przypadku nie trzeba się martwić, że niemożliwe będzie zrobienie żadnych dodatkowych zakupów. Tak jak zostało to powiedziane wcześniej, wszystkim zajmuje się firma cateringowa.

Kucharka

Alternatywą dla cateringu jest podjęcie współpracy z kucharką. Nie da się zaprzeczyć, że takie rozwiązanie z pewnością będzie tańsze. Niestety ma kilka wad. Przede wszystkim chodzi o fakt, że to narzeczeni będą musieli zrobić wszystkie zakupy. Trzeba będzie poświęcić na to nawet kilka dni. Ponadto większość zakupów można będzie zrobić dopiero kilka dni przed ślubem. Związane jest to z faktem, że niektóre produkty bardzo szybko się psują. Przede wszystkim chodzi o owoce, mięsa. Często również okazuje się, że zakupione składniki jednak nie wystarczyły na przygotowanie dań. W takim przypadku to narzeczeni muszą robić dodatkowe zakupy. Jak widać powyżej wynajęcie kucharki wiąże się z wieloma komplikacjami. Ponadto należy z góry ustalić, czy odbywać będą się również poprawiny, co z pieczeniem ciast. To bardzo istotne kwestie. Wszystko należy odpowiednio wcześniej ustalić. Kucharce zazwyczaj płaci się z góry ustaloną kwotę. Zazwyczaj oscyluje w granicach 3000 złoty. Oczywiście należy pamiętać o tym, że do tej kwoty trzeba będzie doliczyć kilka tysięcy złoty za wynajęcie sali weselnej.

Jak ułożyć menu?

Przede wszystkim chodzi o zróżnicowanie podawanych dań. Należy pamiętać o tym, że nie każdy lubi ryby czy owoce morza. Potrawy należy dobierać pod gości. Nie da się zaprzeczyć, że króluje kuchnia polska. W końcu to właśnie taką preferuje większość osób. Ważne jest, aby wziąć tą kwestię pod uwagę. Czasami okazuje się, że narzeczeni wybierają bardzo egzotyczne potrawy. Końcowy efekt jest jeden – goście wychodzą z przyjęcia po prostu głodni. Okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem jest postawienie na standardowe rozwiązania.

Dania ciepłe

Najbardziej kłopotliwe jest określenie, ile ciepłych dań trzeba będzie podać. Zazwyczaj jest to jedno ciepłe danie na dwie lub trzy godziny przyjęcia. Oczywiście nie może być ich ani za mało, ani za dużo. W końcu goście nie mogą wyjść z przyjęcia głodni. Natomiast jeśli ciepłych dań będzie za dużo, to z pewnością większa część jedzenia po prostu zmarnuje. Jakie są najpopularniejsze ciepłe dania? Przede wszystkim:

 • rosół lub flaki, do wyboru, podane na obiad,
 • kotlet schabowy lub pierś z kurczaka, z dodatkiem ziemniaków i surówek, podane jako obiad po zupie,
 • barszcz czerwony z krokietami,
 • mięsa grillowane,
 • bigos lub pieczarki z pieczonymi pałeczkami,
 • tuńczyk w sosie śmietanowym,
 • roladki z piersi z kurczaka,
 • pierś z kurczaka z mozzarellą i suszonymi pomidorami,
 • zupa krem z brokułów,
 • zupa rybna,
 • krem z pomidorów.

Są to najczęściej podawane ciepłe dania. Oczywiście należy zastanowić się nad ich ilością.

wybór menu weselnego

Przystawki

Na stole przede wszystkim powinny znajdować się różnorodne przystawki. Nie może być ich za dużo. Przede wszystkim chodzi o fakt, że podczas przyjęcia dość często podawane są ciepłe dania. Oczywiście ilość przystawek zależy od liczby zaproszonych gości. Warto jest wybrać 5-6 różnych zimnych dań. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

 • sałatka jarzynowa,
 • sałatka brokułowa,
 • befsztyk,
 • śledzie,
 • schab z śliwką,
 • sałatka grecka,
 • sałatka z paluszkami krabowymi,
 • pieczone mięsa,
 • nugettsy,
 • jajka faszerowane,
 • ryby po grecku,
 • sery pleśniowe,
 • łosoś marynowany w trawie cytrynowej.

Powyższe dania to wyłącznie przykłady. Można pokusić się o wstawienie jednej lub dwóch egzotycznych przystawek. Z pewnością większa część zaproszonych gości będzie ciekawa ich smaku. Jednak większą część przystawek powinny tworzyć dania kuchni polskiej, tradycyjne. Takie zawsze znajdują szerokie grono amatorów.

catering na wesele

Ciasta

Tutaj również warto jest zadbać o różnorodność. Powinny być podane ciasta na zimno, z kremem, bez kremu, z nadzieniem. Wśród przykładów należy wymienić:

 • szarlotkę,
 • sernik,
 • shrek,
 • keks,
 • ciasto drożdżowe,
 • rafaello,
 • cappuccino,
 • sernik na zimno,
 • galaretkowiec,
 • snikers,
 • tarta z owocami.

Powszechnie stosuje się przelicznik, że należy zamówić około 20 dkg ciasta w przeliczeniu na osobę. Można również policzyć trzy kawałki na osobę. Przykład: na wesele, na które zaproszone jest 100 osób, należy zamówić około 15 blach. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że często po weselu gościom rozdawane są kawałki. Należy doliczyć kilka blach ciast do początkowych wyliczeń. Mówiąc o ciastach należy również dodać kilka słów na temat tortu. Na początku należy wskazać, że zazwyczaj składa się z kilku warstw. Dobrze, jeśli kolejne są o innym smaku. Powinno się liczyć 10 dkg tortu na osobę. Po pomnożeniu tej wielkości przez liczbę osób, wychodzi masa, jaką musi mieć tort. Raczej nie powinien ważyć mniej. Należy również zadbać o to, aby odpowiednio wyglądał. Sam tort często jest przystrojony przez osobę go wykonującą. Wystarczy tylko dokupić świeczki lub fontanny.

Napoje

Bardzo kłopotliwą kwestią jest obliczenie ilości napojów. Powinno się zakupić przynajmniej 2,5 litra napojów na osobę. Istotne jest, aby były różnorodne. Przede wszystkim chodzi o:

 • napoje gazowane,
 • woda niegazowana i gazowana,
 • soki.

W zasadzie można powiedzieć, że taki podział jest wyczerpujący.

wódka na wesele

Alkohole

Na początku należy powiedzieć, że powinno się 0,75 litra wódki na osobę, jedną butelkę wina na cztery osoby oraz jedno piwo na osobę. Warto jest zadbać o to, aby na przyjęciu pojawiły się różne alkohole. Należy wliczyć tu whisky, likier, tequila, absynt, Jack Daniels, gin, rum i wiele innych. Oczywiście na weselu nie muszą być wszystkie rodzaje alkoholi. Wystarczą trzy lub cztery po jednej butelce. Można również pomyśleć o kilku oryginalnych rozwiązaniach. Przede wszystkim chodzi o fontanny z alkoholem, ewentualny bar, otwarty dla gości.

Wiejski stół

Mówiąc o menu weselnym trudno jest nie wspomnieć nic na temat wiejskiego stołu. W końcu w ostatnim czasie to nieodłącznym element prawie każdego przyjęcia. Jakie potrawy powinny znaleźć się na wiejskim stole? Tutaj głównie chodzi o produkty, które bezpośrednio są kojarzone z polską wsią. Należy tutaj wskazać chleb, smalec, masło prawdziwe, ogórki kiszone, kapusta kiszona, kiełbasa, kaszanka, mięsa wędzone, domowe wędliny. To z pewnością podstawa wiejskiego stołu. Można również zadbać o odpowiedni alkohol. Mowa tutaj o domowych nalewkach oraz winach. Z pewnością nie będzie ich łatwo kupić. Jednak warto jest postarać się. W końcu na praktycznie każdym przyjęciu wokół stołu wiejskiego gromadzi się wiele osób. To jedna z ważniejszych atrakcji. Dobrze jednak jest znaleźć prawdziwe produkty ze wsi. Przede wszystkim chodzi o zapach. Nie da się zaprzeczyć, że mięsa czy wędliny z sklepu po prostu go nie mają. Ostatnią rzeczą o której trzeba pamiętać to odpowiednie przystrojenie wiejskiego stołu. Można wykonać go z siana, chust ręcznie haftowanych, białych obrusów oraz innych ozdób, najlepiej wykonanych w stylu folklorystycznym.

Candy bar

Candy bar to dość nowe rozwiązanie. Na niewielu weselach można się z nim spotkać. Co to takiego? Jest to stół ze słodyczami. Mogą znaleźć się na nim żelki, pianki, cukierki, ciasteczka, babeczki, ciasta, lizaki. To z pewnością atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również wielu dorosłych. Można ustawić na candy barze fontanny z czekoladą. Można wyróżnić ich wiele rodzajów. Niektóre są kilku poziomowe, podświetlane. To bardzo ciekawe rozwiązania. Należy również powiedzieć o tym, jak powinien wyglądać stół ze słodyczami. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby był kolorowy. Niektórzy dodatkowo umieszczają na nim kolorowe czapeczki, gwizdki, plastikowe kubeczki, talerzyki z przeznaczeniem dla dzieci. Nie da się zaprzeczyć, że to głównie dla nich przygotowywany jest candy bar.

Zdjęcia: pixabay.com