złote obrączki ślubne
1 października 2022

Złote obrączki ślubne – na jaki koszt należy się przygotować? Sprawdzamy!

Złote obrączki ślubne – na jaki koszt należy się przygotować? Sprawdzamy!

Organizowanie ślubu i wesela pochłania wiele czasu oraz energii zakochanych. Każda kolejna kwestia wymaga przeznaczenia odpowiedniego budżetu, który zmieści się w całości funduszu zakochanych. Jeśli chodzi o obrączki ślubne, ciężko przewidzieć, ile będą one kosztowały. Wszystko zależy od wybranego modelu.

Ile powinniśmy przeznaczyć na obrączki ślubne?

Odpowiedź na pytanie ile kosztują obrączki, nie jest jednoznaczna. Na ostateczny koszt pierścionków ślubnych wpływa spora ilość czynników. W zależności od tego, jakie modele nas interesują, przeznaczony budżet powinien być większy bądź mniejszy. Przyjmuje się, że komplet klasycznych złotych obrączek ślubnych to koszt od 1000 zł do 1500 zł. Im więcej zdobień będą posiadały wasze wymarzone modele, tym większa będzie ich cena. Przykładowo, wartość pierścionków ślubnych z jednym brylancikiem szacuje się na ok. 1500 – 1800 zł. Z kolei za obrączki wysadzane większą ilością diamentów, zapłacić będziecie musieli od 10 do nawet 20 tysięcy złotych! W tym przypadku ważna jest także jakość kamienia szlachetnego. Doskonale oszlifowany, przejrzysty diament będzie kosztował krocie. Jeśli w waszych marzeniach połyskują obrączki wykonane z dwukolorowego złota, przewidywany budżet powinien sięgać nawet do 6000 zł.

Od czego zależy cena obrączek ślubnych?

Wiemy już, że cena dwóch losowo wybranych kompletów obrączek ślubnych może diametralnie się od siebie różnić. Warto jednak zagłębić się w czynniki, które wpływają na tę przepaść między kosztami. Kluczowy wpływ mają oczywiście materiały, z których wykonane zostały obrączki. Szczególnie kosztowne będą osadzone kamienie szlachetne. Liczne diamenty występujące w pierścionku, diametralnie podnoszą jego wartość. Ogromne znaczenie ma także renoma sklepu jubilerskiego. Im bardziej znana marka wykona waszą biżuterię, tym większa będzie jej cena. Wpływ będą miały także masa i szerokość obrączki. Wiążę się to z faktem, iż stworzenie masywnej obrączki wymaga zużycia dużej ilości materiałów. Pamiętajmy jednak, aby nie oszczędzać zbytnio na tym aspekcie. Zbyt cienka biżuteria może okazać się problematyczna w razie korekty rozmiaru. W niektórych salonach płatne będą także dodatkowe usługi, takie jak wykonanie grawerunku. Na szczęście istnieją jeszcze sklepy jubilerskie, takie jak SAVICKI, które oferują grawerowanie zupełnie za darmo.
złote obrączki ślubne
Złote obrączki ślubne dla niej i dla niego

Kto płaci za obrączki ślubne?

Według tradycji, koszty wesela powinny zostać podzielone między rodziny Pary Młodej. Według klasycznego modelu, po stronie zakochanych leżą jedynie stylizacje ślubne. Większa część kosztów powinna zostać pokryta przez rodziców Panny Młodej. To właśnie oni odpowiedzialni są za opłacenie sali weselnej, jedzenia, dekoracji, fotografa i kamerzysty. Rodzina ze strony Pana Młodego powinna sfinansować alkohol, transport, orkiestrę, opłatę dla księdza oraz właśnie obrączki ślubne. Istnieje także inny zwyczaj, według którego to przyszły mąż jest zobligowany do zapłacenia za symbole małżeństwa. Powinien wybrać je z ukochaną, jednak finalizowanie transakcji leży po jego stronie. Według owej przesłanki koszt obrączek ślubnych powinien być nie mniejszy niż dwukrotność wypłaty Pana Młodego. Obecnie, Młodzi już przed ślubem posiadają własne ognisko domowe oraz wspólne konto. Koszty związane z weselem, w tym pierścionki ślubne, pokrywają z własnych oszczędności, dzieląc się na pół. Wykazują tym samym swoją niezależność oraz gotowość na założenie dobrze prosperującej rodziny.